Perly

15.05.2017

Morské perly

Vznikajú v perlorodke alebo v ustrici. Do mäkkýša vnikne cudzorodé teleso, ktoré ho dráždi, ako ochranný mechanizmus začne mäkkýš vylučovať perleť, ktorou začne predmet (najčastejšie zrnko piesku) obaľovať, a tým vzniká perla. Prírodné morské perly sú veľmi vzácne a po väčšinou sa predávajú na aukciách. Odhaduje sa že iba 2% perál, ktoré sú osadené v šperkoch sú prírodné. Kultivované perly však naopak ovládajú trh. Najväčšími pestovateľmi sú Čína, Japonsko a Tahity. Morské perly rastú od jedného až do niekoľkých rokov.


Perly mabe

Už na prvý pohľad sa od ostatných perál líšia svojím tvarom a veľkosťou. Vyzerajú ako pologuľa, pretože vznikajú skôr na vnútornej strane plášťa ustrice, nie v tele mäkkýša. Najčastejšie sa objavujú v strieborno šedej farbe s odleskami do ružovej, fialovej alebo modrej. Práve pre svoju veľkosť a unikátny tvar patria medzi najobľúbenejšie perly.

                Perly akoya

Perly akoya sa vyznačujú dokonalo guľatým tvarom. Nie vždy tomu však tak bolo. Za ich perfektný tvar sa zaslúžil Kokiči Mikomoto, ktorý celých 12 rokov experimentoval s kultivovaním perál. V roku 1905 sa mu podarilo vypestovať prvú dokonale guľatú perlu. Tieto perly sa vytvárajú tak, že sa do perlorodky osadí guľatá gorálka z perlete. Táto sa stáva jadrom perly a tiež je dôvodom prečo je perla dokonale guľatá. Perlorodky rodu Pinctada fucata martensii, vytvárajú maximálne dve perly naraz a ich kultivácia trvá od 10-18 mesiacov. Tieto veľmi obľúbené perly sa vyznačujú neutrálnymi farbami, predovšetkým bielou až šedou, zriedka s podtónmi striebornej a ružovej. Ak niekde uvidíte čiernu akoya perlu, väčšinou je upravená radiáciou alebo organicky zafarbená.

Juhomorské perly

Tieto perly patria k najlepšie hodnoteným morským perlám. Perlorodky rodu Pinctada maxima sú jedny z najväčších a preto dokážu vyprodukovať aj najväčšie perly. Juhomorské perly dorastajú až do 20 mm,  pričom najmenšie sa z mušle vyberajú v 9 mm. Taktiež však ale patria medzi najťažšie pestované perly, a to pre perlorodkinu prirodzenú náchylnosť k ochoreniam. Perly mávajú bielu, striebornú, vodovo modrú, krémovú, šampanskú až sýto žltú alebo medovo zlatú farbu a mäkký lesk. Medzi najdrahšie juhomorské perly patrí práve zlatá a biela perla guľatého tvaru.

Tahitské perly

Tahitské perly majú ako jediné prirodzene čiernu farbu. Sú vzácne, luxusné a exotické.  Tvoria ich ustrice Pinctada margaritifera, v tele tohto mäkkýša perly dorastajú od 8 do 18 mm a vyskytujú sa v celom farebnom spektre (od bielych a krémových, po šedé, zelené a čierne). Ich silná vrstva perlete má dúhový nádych. Najčastejšie sa však objavujú v tmavších farbách, a to v šedej, striebornej a uhlovej so zeleným podtextom. Skutočne čierne perly sú veľmi vzácne. Tahitské perly väčšinou bývajú väčšie ako ostatné a patria medzi najcennejšie druhy kultivovaných perál.


Perly keshi

Keshi perly sú nepravidelného tvaru. Väčšinou ploské, či v iných zvláštnych tvaroch. Tento názov sa vzťahuje na všetky sladkovodné aj morské perly nepravidelných tvarov. Vznikajú nesprávnym osadením jadra do perlorodky, no napriek tomu sa pre tieto perly dá nájsť využitie aj v šperkárstve. Vyrábajú sa z nich rôznorodé náhrdelníky, náušnice či dokonca prstene.

Sladkovodné perly

Na rozdiel od morských perál rastú hlavne v perlorodkách riečnych a jedna perlorodka dokáže simultánne vyprodukovať aj viac perál. Produkujú ich mušle Hyriopsis cumungi, Hyriopsis schlegeli a Cristaria plicata. Majú veľkú škálu veľkostí a farieb. Zaujímavosťou je že jedna perlorodka dokáže vyprodukovať aj 50 perál naraz, preto sú aj cenovo dostupnejšie. Najčastejšie ich vidíme vo farbách ako je biela, odtiene levanduľovej a ružovej. Do priemeru 2-15 mm rastú 2-7 rokov.

© 2017 Dievčatá od šperkov/ Alebo JEWELLERY ADDICTED
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky