Objavenie nového kameňa Morganitu!

George Kunz (29.9.1856 - 29.7.1932), Američan pochádzajúci z New Yorku, ktorý sa už od malička zaujímal o minerály. Ako teenager dokázal zhromaždiť zbierku až 4000 drahých kameňov, ktoré sa mu podarilo predať za 400 dolárov, čo mu vtedy umožnilo študovať na Minnesotskej univerzite. Napriek tomu, že svoje štúdia nedokončil, ako samouk sa ďalej vzdelával v oblasti mineralógie, a to z kníh alebo vlastného výskumu. Vďaka svojím vedomostiam získal prácu u Tiffany & Co., a pre jeho neutíchajúci entuziazmus sa už vo veku 23 rokov stal viceprezidentom.
Práve tento človek zablúdil v roku 1910 do malého mestečka Palea v Kalifornii a objavil tu vzácnu formu ružového berylu.
Názov Morganit

Svoje meno tento kameň získal po J.P.Morganovi, amatérskemu mineralógovi a vášnivému zberateľovi. V rokoch 1900 oslovil práve Georgeho Kunza, aby pre neho našiel a zakúpil najkrajšie vzorky kameňov z celého sveta a vytvoril tak už druhú Morgan-Tiffany kolekciu, ktorá pozostávala z 2176 kameňov. Nasledujúci rok, Morgan zaplatil 100 000 dolárov Clarence S. Bementovi, ďalšiemu vášnivému zberateľovi, ktorý bol známy tým, že zbieral iba tie najkvalitnejšie kúsky, za jeho zbierku úžasných 12 300 kusov kameňov a vytvoril tak kolekciu, ktorá sa stala známa ako Morgan-Bement. Neskôr obe kolekcie venoval Americkému múzeu prírodných vied v New Yorku.
Práve za tento úžasný prínos do sveta mineralógie, George Kunz pomenoval nový ružový beryl Morganit.
Tažba a zaujímavé kamene
Morganit sa začal po svojom objavení na konci 19. storočia ťažiť na Madagaskare, odkiaľ pochádzajú predovšetkým ružovo sfarbené kamene. Tieto doly sú bohužiaľ v týchto dňoch už vyťažené, preto sa morganit z madagaskaru považuje za jeden z najvzácnejších. Ďalšou významnou destináciou je Brazília, ktorá vyváža hlavne broskyňovo zafarbené drahokamy. Bane sú taktiež v Číne, Mozambiku, Afganistane, Rusku, Zimbabwe a Spojených štátoch (Kalifornia a Maine). Brúsením týchto jemných pastelových drahokamov je známe najmä Thajsko. Vzhľadom ku krásnym farebným odtieňom, morganit najlepšie vynikne na šperkoch z bieleho zlata. Ideálnu dvojicu avšak tvorí s ružovým zlatom v romantických šperkoch v štýle tón v tóne.
Ruža z Maine

Jeden z najväčších kryštálov morganitu bol objavený v roku 1989 v Maine. Do oranžova sfarbený kameň má rozmery 23 x 30 cm. Dnes je súčasťou harvardskej zbierky.
Sweet rose crystal

Nádherný kryšál v sladko ružovom odtieni a vysokej kvalite bol nájdený v Afganistane.
Naše šperky
Krásny prsteň z ružového 18 Kt zlata s morganitom a diamantmi. Diamanty po bohoch šíny mu dodávajú na ruke nádherný lesk. Vyrobený v dielni MORAGLIONE 1922 v Taliansku.
Prsteň vyrobený z lesklého ružového zlata. Korunka je v tvare kvietku, ktorý zdobia diamanty a stredový morganit je krásnej broskyňovej farby.